اخذ دریافت صدور فوری و ارزان گواهی گواهینامه ایزو ISO و IMS و HSE و CE و رتبه گرید پیمانکاری و رتبه و گرید انفورماتیک

5/5 - (82 امتیاز)

صدور فوری و ارزان انواع ایزو

صدور فوری و ارزان انواع ایزو

صدور فوری و ارزان انواع ایزو با انتخاب مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو بدون اعتبار IAF امکان پذیر می‌باشد. IAF چیست؟ ثبت و‌ صدور گواهینامه ایزو بدون اعتبار IAF به چه معنایی است؟

اخذ و صدور فوری گواهینامه ایزو امروزه در کشور ایران بیشترین متقاضیان و درخواست کنندگان را دارد. آشنایی با وظایف سازمان ISO و نهاد IAF و همچنین انواع مراجع ثبت و صدور گواهی ایزو می‌تواند پاسخ عمده‌ای از پرسش‌های متقاضیان ایزو را بدهد.

وظایف سازمان بین‌المللی استاندارد ISO

وظیفه سازمان بین‌المللی استاندارد ایزو شناسایی انواع مشاغل و کسب و کارها و تهیه و تدوین انواع استانداردهای ایزو برایشان می‌باشد. مسلما سازمان ISO با توجه به وظیفه مهم و سنگینی که دارد نمی‌تواند بر روی ثبت و صدور انواع گواهینامه‌های ایزو نظارت و مدیریت داشته باشد.

سازمان ایزو با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی و خواسته و نیاز مشتریان و مصرف کنندگان به بازنگری استانداردهای ایزو می‌پردازد. نام کلیه استانداردهای ایزو و همچنین نسخه‌های ویرایش شده در سایت رسمی ایزو به آدرس WWW.ISO.ORG بارگذاری شده است.

سازمان ایزو جهت رسیدگی به امور ثبت و صدور گواهینامه ایزو و شرکتهای صادر کننده گواهینامه ISO نهاد IAF را ایجاد نمود. متأسفانه با وجود سودجویان و کلاهبرداران در حوزه صدور انواع گواهینامه‌های تقلبی ایزو سازمان بین‌المللی استاندارد ISO نهاد رسمی و معتبر IAF را تأسیس نمود.

وظیفه انجمن اعتبار دهندگان بین المللی IAF چیست؟

IAF مخفف International Accreditation Forum با معنای مجمع اعتبار دهندگان بین المللی تنها نهاد ایجاد شده از سوی سازمان ISO است. WWW.IAF.NU تنها سایت رسمی انجمن IAF است. اعضای انجمن IAF نمایندگان استاندارد گذار کشورهای عضو سازمان ایزو می‌یاشند. وظیفه سازمان IAF نظارت و مدیریت برروی شرکت‌هایی هست که مجوز ثبت و صدور گواهینامه ایزو را از اعضای اصلی IAF می‌گیرند.

وظیفه مراکز اعتبار دهنده AB چیست؟

مدیریت و رسیدگی به کار شرکتهای صدور گواهینامه ایزو بطور مستقیم توسط IAF انجام نمی‌شود و نمایندگان مراکز استاندارد در هر کشوری اعتبار دهی و نظارت را اعمال می‌کنند. نمایندگان مراکز استاندارد در هر کشوری را Accerdiation Body یا اصطلاحاً AB می‌نامند. هر کشور اصولاً یک AB رسمی و دولتی دارد. AB ها نیز بصورت مستقیم ثبت و صدور گواهینامه ایزو را انجام نمی‌دهند.

آیا تمام AB ها عضو انجمن IAF هستند؟ آیا تمام AB ها بصورت رسمی و معتبر فعالیت می‌کنند؟ تمام AB تحت اعتبار و نظارت انجمن اعتبار دهندگان بین المللی کار می‌کنند؟ در کشور ایران عوامل زیادی از جمله کسری بودجه و ناتوانی مالی و اعلام حضور فوری و آنی در مناقصات باعث شده است یکسری AB های بدون اعتبار IAF نیز ساخته و شروع به کار کنند.

مراجع و شرکت‌های صادر کننده گواهی نامه ایزو با تفاسیر فوق بطور عمده با اعتبار IAF و بدون اعتبار IAF فعالیت می‌کنند. همانطور که در ابتدای مطلب ذکر شد اخذ و صدور فوری و ارزان ایزو در گرو انتخاب مراجع بدون اعتبار IAF محقق می‌گردد. اکنون با بیان اختلافات میان دو مراجع میتوانید پاسخ سؤالاتتان را بیابید.

مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو را Certification Body یا اصطلاحاً CB می‌نامند. CB ها با توجه به میزان سطح اعتباری که می‌گیرند و متناسب با اهداف سازمان‌ها دسته بندی شده و ثبت و‌ صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهند.

تفاوت میان مراجع صدور ایزو با اعتبار IAF و مراجع صدور ایزو بدون اعتبار IAF چیست؟

شرکتهای صادر کننده گواهینامه ایزو که با تأییدیه انجمن IAF فعالیت می‌کنند درخواست کنندگان انواع گواهی‌نامه‌های ایزو را ملزم به طراحی و اجرای استاندارد‌های ایزو می‌کنند. CB های تحت اعتبار IAF هر ساله مورد ممیزی و نظارت AB های معتبر و رسمی عضو انجمن IAF هستند. بالطبع متناسب با همان نظارت و بازرسی نسبت به ممیزی و بررسی قوانین و الزامات ایزو سخت گیری می‌کنند.

شرکت‌های گواهی دهنده ایزو تحت نظارت IAF چون تمام فرآیندهای مرتبط با پروژه اخذ ایزو باید اجرا کنند در مدت زمان طولانی‌تری با هزینه بیشتری صدور ایزو را انجام می‌دهند. اما مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو با تأییدیه IAF‌ ملزم به رعایت قوانین و دستورالعمل‌های انجمن اعتبار دهندگان بین المللی و مراکز اعتبار دهنده نیستند. بالطبع سازمان خواهان ایزو را ملزم به تمکین از قوانین ایزو نمی‌کنند.

ثبت و صدور گواهینامه ایزو بدون اعتبار IAF بدون طراحی و اجرای استاندارد‌های ایزو در مدت زمان بسیار کوتاهی با هزینه بسیار پایین انجام داده می‌شود. تفاوت عمده دیگر میان مراجع صادر ایزو IAF دار با مراجع صدور ایزو غیر IAF در انتخاب اهداف می باشد. مدیران و صاحبان هر نوع کسب و کاری که قصد طراحی و پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو و انجام صادرات را داشته باشند باید حتما CB های تحت اعتبار IAF را انتخاب کنند.

اخذ و دریافت گواهی نامه ISO توسط مراجع غیر IAF فقط برای اهداف داخلی همچون حضور در مناقصات و مزایده‌ها و گاهی اوقات برای تبلیغات و برند سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. اکثر مهندسان و پیمانکاران جهت شرکت در مناقصات زمان کافی برای ارائه مدارک ایزو ندارند بهمین خاطر با انتخاب مراجع غیر IAF به اهدافشان می‌رسند.

گرفتن گواهی ایزو برای تبلیغات و برند سازی و حتی انجام بهتر تکنیک بازاریابی برای سازمانهای کم بودجه و کم درآمد با انتخاب CB های غیر IAF محقق می‌گردد. البته شایان ذکر است بدانید تمامی سازمان‌ها و شرکت‌ها با هر نوع فعالیتی می‌توانند توسط شرکتهای ثبت و صدور گواهینامه ایزو با اعتبار IAF اقدام به اخذ گواهینامه نمایند. اما هر نوع فعالیت و کسب و کاری نمی‌تواند توسط مراجع غیر IAF به اهداف و خواسته‌هایش برسد.

انواع گواهینامه ایزو با اعتبار IAF چگونه صادر می‌شوند؟

انواع گواهینامه‌های ایزو با اعتبار IAF نیازمند انتخاب یک مرکز مشاوره ایزو معتبر و رسمی می‌باشد. مراکزی که دارای مشاوران مسلط و حرفه‌ای می باشد. مشاورانی که نسبت به اسامی استانداردهای ایزو ، مراحل ثبت و صدور گواهینامه ایزو و طراحی و اجرا و ممیزی استانداردهای ایزو آگاهی داشته باشد.

مرحله دوم آماده سازی مدارک مورد نیاز جهت اخذ و دریافت گواهی نامه ایزو می‌باشد. مدرک اول تکمیل فرم ثبت نام و درخواست ایزو می‌باشد. مرکز مشاوره فعال در حوزه ایزو یک فرم ساده با آیتم‌های فارسی و انگلیسی در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. مرحله سوم مشخص نمودن اهداف سازمان و انتخاب مرجع صدور گواهینامه ایزو با اعتبار IAF می‌باشد. مرحله چهارم تعیین زمینه فعالیت سازمان و انتخاب نوع گواهینامه ایزو می‌باشد.

نام مرجع صدور ایزو و نام گواهی ایزو در برگه ثبت نام ISO چاپ می‌شود. درقسمت دیگر فرم قیمت‌ها به توافق طرفین رسیده و مندرج می‌شود. مدرک دوم مورد نیاز تهیه نمونه مستندات ایزو می‌باشد. طراحی و تهیه مستندات ایزو باید توسط افراد متخصص و تحصیلکرده تهیه شود و در صورت اشتباه صدمات مالی و جانی جبران ناپذیری احتمال دارد بار بیاید.

سازمان‌ها و شرکت‌های خواهان ایزو توسط مراجع IAF دار می‌توانند توسط یک کارشناس داخلی یا با کمک مشاوران و کارشناسان تهیه و طراحی انواع استانداردهای ایزو را بصورت رایگان انجام دهند. مرحله بعد پیاده سازی مستندات ایزو و استاندارد‌هلی ایزو می‌باشد.

در نهایت با انجام دو مرحله ممیزی یکی ممیزی اولیه توسط کارشناس داخلی و دومی ممیزی نهایی توسط بازرس و ممیز مرجع انجام داده می‌شود. بازرس و سرممیز CB تحت اعتبار IAF با مشاهده انطباقات و عدم انطباقات رأی به ثبت و صدور گواهی ایزو می‌نماید.

 

انواع گواهینامه‌های ایزو بدون اعتبار IAF چگونه صادر می‌شوند؟

انواع گواهینامه‌های ایزو بدون اعتبار IAF با انتخاب یک مرکز مشاوره معتبر فعال در حوزه ایزو براحتی انجام می‌شود. در مرحله اول فرم ثبت نام گواهینامه ایزو را باید دریافت نمایید و نسبت به تکمیل آیتم‌های فارسی و انگلیسی اقدام نمایید. یکی از مشخصات فرم تعیین نوع اهداف و انتخاب مرجع صدور گواهینامه ایزو بدون اعتبار IAF است. مشخصه دیگر تعیین زمینه فعالیت و انتخاب نوع گواهینامه ایزو می‌باشد.

تهیه نمونه مستندات ایزو از مراحل بعدی گرفتن گواهینامه ایزو ارزان و فوری می باشد که بصورت اختیاری انجام داده می‌شود. همچنین سازمان خواهان ایزو می‌تواند توسط یک کارشناس داخلی ممیزی اولیه را نیز بصورت کاملا اختیاری انجام دهد. در نهایت ثبت و صدور گواهینامه ایزو غیر IAF خیلی ارزان و فوری انجام داده می‌شود.

آیا شرایط صدور فوری و ارزان گواهینامه ایزو برای تمام سازمان‌ها و شرکت‌ها یکسان است؟

شرایط ثبت و صدور فوری و ارزان انواع گواهینامه‌های ایزو برای تمام سازمان‌ها و مشاغل یکسان است. هر متقاضی گواهینامه ایزو که دارای یک دفتر مرکزی یا یک مجموعه فعال در حال انجام فرآیندی داشته باشد می‌تواند خواهان ایزو با هر نوع اعتباری باشد.

شرایط صدور فوری و ارزان گواهی نامه ایزو برای هر نوع هدفی یکسان نیست. هر نوع مرجع صادر کننده‌ای نمیتواند برای هر سازمانی ثبت و صدور گواهینامه ایزو را بصورت فوری و ارزان انجام دهد. همچنین بزرگی و کوچکی سازمان و تعداد پرسنل فعال و تعداد گواهینامه‌های ایزو شرایط صدور ایزو را متفاوت می‌کنند.

صدور فوری و ارزان مهم‌ترین گواهینامه‌های ایزو

سازمان بین المللی استاندارد برای تمامی حرفه‌ها و کسب و کارها قوانین و الزاماتی را متناسب با نیاز افراد جامعه و مصرف کنندگان تهیه و تدوین نموده است. برخی استانداردهای ایزو شامل محصولات و خدمات و برخی دیگر در حوزه سیستم‌های مدیریتی طبقه بندی شده‌اند.

صدور فوری و ارزان انواع ایزو در خصوص استانداردهای سیستم‌های مدیریتی ایزو بصورت عمومی و تخصصی ارائه شده‌اند. اکثر سازمانها و شرکت‌های ایرانی سه گواهینامه عمومی سیستم‌های مدیریتی ایزو بنام‌های ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ را درخواست می‌کنند.

ایزو ۹۰۰۱ چیست؟

گواهینامه ISO 9001 تحت عنوان استاندارد سیستم مدیریت کیفیت اولین گواهی نامه مرجع و عمومی از سری استانداردهای ایزو می‌باشد. سازمان‌ها و شرکت‌هایی که خواهان ارتقا سطح کیفیت محصولات و خدماتشان هستند ایزو ۹۰۰۱ را سفارش می‌دهند.

ایزو ۱۴۰۰۱ چیست؟

گواهینامه ISO 14001 تحت عنوان استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی می باشد. سازمانها و شرکتهایی که قصد اثبات رعایت اصول و الزامات مرتبط با محیط زیست و منابع طبیعی را دارند ایزو ۱۴۰۰۱ را درخواست می‌دهند.

ایزو ۴۵۰۰۱ چیست؟

گواهینامه ISO 45001 تحت عنوان استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی می‌باشد. سازمان‌ها و شرکت‌هایی که قصد اثبات رعایت اصول ایمنی در محیط کار و حفظ و صیانت از نیروی انسانی را دارند ایزو ۴۵۰۰۱ را درخواست می‌کنند.

یک پاسخ

  1. آیا اعتبار تمام گواهینامه‌های ایزو بدون اعتبار IAF یکی هست؟ ما یک شرکت خدماتی هستیم و برای تبلیغات نیازمند گواهی ایزو ۱۰۰۰۲ و کلا گواهینامه هایی هستیم که مشتری مداری ما را ثابت کنه. تصمیم داریم از مراجع غیر IAF گواهینامه های مورد نظر را بگیریم ولی در انتخاب مرجع نیازمند راهنمایی و مشاوره هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مفید
لینکهای مرتبط و مفید