اخذ دریافت صدور فوری و ارزان گواهی گواهینامه ایزو ISO و IMS و HSE و CE و رتبه گرید پیمانکاری و رتبه و گرید انفورماتیک

4.8/5 - (459 امتیاز)

دریافت گواهینامه ایزو

دریافت گواهینامه ISO

دریافت گواهینامه ISO یا ایزو مورد توجه خیلی از شرکتها و سازمانهاست. هر شرکتی بنا بر سیاستهای خودش اقدام به دریافت مدرک آیزو می کند. اما اکثر متقاضیان گواهینامه های بین المللی ایزو همواره یک مشکل اساسی دارند. افراد متقاضی نمی دانند چه شرکتهایی گواهینامه ایزو صادر می کنند. همچنین اطلاع از اصالت گواهینامه ایزو اصلی از ایزو تقلبی ندارند. برای همین خیلی از شرکتها و سازمانها دچار افراد سودجو می شوند و ناآگاهانه اقدام به دریافت گواهینامه ISO غیر اصلی می کنند.

ریسکهای مرتبط با دریافت گواهینامه ISO

همیشه سئوالات زیر در اذهان عمومی متقاضی استانداردهای ایزو وجود دارد. کثرت و تنوع ابهامات و سئوالات خیلی زیاد است. از همین رو مرکز سیستم کاران در راستای رسالت اطلاع رسانی خود ، دوستان متقاضی را راهنمایی می کند. از جمله سئوالات مهم شرکتهای تقاضا کننده ایزو میتوان موارد زیر را گفت.

مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو ISO چیست؟

آیا یک لیست شرکتهای صادر کننده گواهینامه ایزو ISO وجود دارد؟

چگونه می توان به اظهارات و بیانات شرکتهای مدعی صدور مدرک ایزو اطمینان کرد؟

مرجع بین المللی IAF و AB و CB چیست؟

چگونه می توان گواهینامه ایزو اصلی را از گواهینامه ایزو غیر اصلی یا تقلبی تشخیص داد؟

هزینه های دریافت گواهینامه های ایزو چقدر است؟

نحوه تمدید اعتبار سالیانه گواهینامه های ISO چگونه است؟

هزینه ی تمدید اعتبار گواهینامه های ISO چقدر است؟

مدارک و مستندات لازم برای دریافت گواهینامه ایزو چیست؟

گرفتن و دریافت گواهینامه ایزو ISO چقدر زمان می برد؟

آیا گواهینامه ایزو ISO ارزان و فوری شدنی است؟

و خیلی سئوالات دیگر که شاید سئوالات شما هم باشد. پس با دقت ادامه مطلب را مطالعه بفرمایید. مطالعه ادامه مطلب شما را کاملا آگاه می کند.

برای گواهینامه ایزو ، مراجع اصلی را چگونه تشخیص دهیم؟

تشخیص اصل بودن مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو اصلی کار راحتی است. بشرط اینکه با دقت این مطلب را بخوانید. برای متقاضیان دریافت گواهینامه ایزو ISO هم اصلی و هم غیر اصلی دانستن این اطلاعات خیلی مفید است.

شرکتهای صادر کننده گواهینامه ایزو را اصطلاحا CB می گویند. CB مخفف عبارت Certification Body است. هر شرکتی نمی تواند مدعی شود که یک CB اصیل است. چون هر CB باید از یک نهاد و بالادستی ( عموما دولتی و حکومتی ) مجوز فعالیت داشته باشد. این مراجع که به CB ها مجوز می دهند را مراجع اعتبار دهنده می گویند. به مراجع اعتباردهی به CB ها در اصطلاح AB گفته می شود. کلا AB مخفف عبارت Accreditation Body است.

تا اینجا یاد گرفتیم که CB ها گواهینامه ایزو می دهند. همچنین یاد گرفتیم که هر CB باید از یک AB اعتباردهی شده باشد. اما سئوال اینجاست که خود AB چیست و چه کسی AB را تایید می کند. معمولا ماهیت AB ها نهادهای رسمی و دولتی هر کشور هستند. هر کشوری حداقل یک AB دولتی و قانونی دارد. مثلا AB کشور ایران ، مرکز ملی تایید صلاحیت ایران ( NACI ) است. NACI زیر مجموعه سازمان ملی استاندارد ایران است. AB کشور آلمان DAKKS هست. AB کشور انگلستان ، سوئیس و فرانسه بترتیب UKAS ، SAS و  COFRAC هستند.

IAF چیست؟

انجمن اعتباردهندگان بین المللی تنها نهاد رسمی و قانونی و قابل استناد است. نام افتخاری این انجمن IAF است. اصطلاح IAF مخفف عبارت لاتین International Accreditation Forum هست. یک AB وقتی فعالیتش رسمی و قانونی است که عضویت IAF را داشته باشد. خیلی مراقب افراد سودجو باشید که CB ها و AB های خود را متصل به IAF یا هم تراز با IAF ندانند. این افراد سودجو معمولا با بازی با کلمات و اصطلاحات ، مشتریان خود را اغفال می کنند. مثلا نهاد خصوصی ASCB را هم تراز نهاد رسمی و قانونی IAF می کنند. اگر قصد دریافت گواهینامه اصلی را دارید فقط از CB هایی گواهینامه بگیرید که اصل باشند. یعنی CB انتخابی شما اعتبار یک AB قانونی و دولتی با عضویت IAF باشد.

لیست AB های با عضویت IAF

برای دیدن لیست AB های واقعی هر کشوری که عضویت IAF را دارند دو راه دارید.

یک برای دیدن لیست AB های معتبر با سیستم کاران تماس بگیرید.

دو برای دیدن لیست AB های معتبر به سایت رسمی IAF مراجعه نمایید.

سایت رسمی IAF به آدرس WWW.IAF.NU می باشد. کافیست به سایت IAF به آدرس دقیق فوق مراجعه کنید تا لیست کامل تمام AB ها را ملاحظه بفرمایید.

دریافت گواهینامه ایزو ISO غیر IAF

در مقابل CB های تحت اعتبار AB های با عضویت IAF یک سری CB های دیگری درحال فعالیت هستند. قطعا این چنین CB ها اعتبار IAF را ندارند. اما خیلی ها کار متقاضیان دریافت گواهینامه ایزو را راه می اندازد. مرکز سیستم کاران به اینگونه CB ها در اصطلاح CB های غیر IAF می گوید. گواهینامه های ایزو صادره توسط CB های غیر IAF را متعاقبا گواهینامه های ایزو غیر IAF می گویند. گواهینامه ایزو تحت اعتبار IAF اعتبار اصلی را دارد. البته گواهینامه غیر IAF را هم ممکنه خیلی از افراد یا شرکتها یا کارفرمایان بپذیرند. البته دلیل پذیرش آنها عدم آگاهی آنهاست

هزینه دریافت گواهینامه ایزو ISO چقدر است؟

سطوح اعتباری گواهینامه ایزو از نوع IAF بودن یا نبودن مختلف است. بنابراین هزینه های دریافت گواهینامه ایزو ISO نیز متفاوت است. گواهینامه ایزو صادر شده یا تحت اعتبار IAF هست یا غیر IAF ی. پس در نتیجه دو دسته قیمت گذاری وجود دارد. قیمت گواهینامه ایزو تحت اعتبار IAF طبعا بالاتر از قیمت گواهینامه ایزو غیر IAF است. گواهینامه های ایزو IAF معمولا بالاست. در حالیکه گواهی ایزو غیر IAF خیلی ارزان و کم هزینه است.

زمان دریافت گواهینامه ایزو ISO چقدر است؟

مدت زمان گرفتن و دریافت گواهینامه ایزو ISO اصلی که تحت اعتبار IAF باشد حداقل یکماه است. زمان اخذ گواهینامه ایزو غیر IAF خیلی کم یک الی سه روز است. اگر کسی مدعی شد که گواهینامه تحت اعتبار IAF را در زمان خیلی کمی صادر می کند حتما بهش شک کنید. البته منظور از زمان صدور فقط فیزیک گواهینامه نیست. بلکه استعلام دریافت IAF هم ملاک هست. مجموع زمان صدور گواهی و زمان رجیستری در سایت IAF ملاک هست.

در هر مرحله از دریافت گواهینامه ایزو ISO که هستید از راهنمایی های مرکز سیستم کاران استفاده نمایید. مزایای استفاده از خدمات مرکز سیستم کاران بعنوان بزرگترین و اولین نهاد ثبت شده ، سرعت و هزینه است. مرکز سیستم کاران با استفاده از امتیازات ویژه ایی که دارد زمان اخذ گواهینامه ایزو را به حداقل می رساند. همچنین کل پروسه ی دریافت گواهینامه ایزو ISO را با کمترین هزینه برایشان انجام می دهد. هزینه ایی خیلی پایین تر از هزینه ایی که خودتان اقدام نمایید.

2 پاسخ

  1. جهت اخذ گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ با اعتبار بین‌المللی نیازمند مستندات استاندارد ایزو ۹۰۰۱ هستیم. میخواستم ببینم آیا قبل از اینکه درخواست گواهینامه ایزو بدهیم و مراحل پروژه را شروع کنیم میتونیم این مستندات را داشته باشیم و مطالعه ای روی آن داشته باشیم ؟

  2. گواهی نامه ایزو اصلی و‌معتبر آیا در داخل ایران قابلیت صدور دارد یا اینکه باید حتما از شرکت‌های خارجی این موضوع پیگیری بشه؟ غیر از نهاد IAF که در مقاله شما قید شده است نهاد ASCB هم به ما معرفی شده ولی شما گفتید تنها نهاد اعتبار دهنده فقط IAF . پس اون یکی نهاد اعتبار دهنده چی هست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مفید
لینکهای مرتبط و مفید