اخذ دریافت صدور فوری و ارزان گواهی گواهینامه ایزو ISO و IMS و HSE و CE و رتبه گرید پیمانکاری و رتبه و گرید انفورماتیک

4.9/5 - (1017 امتیاز)

اخذ ایزو : مراحل ، شرایط ، مدارک و نحوه اخذ گواهینامه ایزو

اخذ ایزو : مراحل ، شرایط ، مدارک و نحوه اخذ گواهینامه ایزو

اخذ ایزو ، مراحل ، شرایط ، مدارک و نحوه اخذ گواهینامه ایزو و استانداردهای ایزو ISO از جمله کلمات و عبارات مهم و پرکاربرد هستند. روزانه توسط کاربران زیادی در فضای مجازی گوگل بدنبال اخذ ایزو به سرچ و جستجو می‌ پردازند.

استانداردهای ایزو ISO نقش مهمی در تسهیل تجارت جهانی دارند. اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها با هر نوع کسب و کاری برای جلب اطمینان و رضایت مشتریان و مصرف کنندگان بدنبال اخذ ایزو هستند. آنها جهت اثبات اینکه محصولات و خدماتشان قابل اعتماد و با کیفیت است از استانداردهای ایزو استفاده می‌کنند.

استانداردهای ایزو برای طیف وسیعی از محصولات، اجناس و خدمات منتشر شده‌اند. متن استاندارد‌های ایزو شامل انواع مشاغل صنعتی، مهندسی، پوشاک و مواد غذایی، بهداشتی و کشاورزی، تولیدی و خدماتی و غیره می‌شود. کلیه استانداردهای ایزو همراه با گزارش‌ها و مشخصات و اطلاعات فنی همگی در سایت رسمی سازمان ISO ایزو اطلاع رسانی شده است.

مزایا و فواید اخذ گواهینامه ایزو چیست؟

اخذ و دریافت انواع گواهینامه‌های ایزو موجب افزایش کیفیت محصولات و خدمات می شود. و این امر در نتیجه باعث افزایش سرعت انجام فرآیندها و عملکردهای کارکنان و پرسنل می‌گردد.

گرفتن انواع گواهینامه‌های ایزو موجب حذف فرآیندهای تکراری و مشخص کردن فرآیندهای اصلی می‌شود و یک نظام سازمان یافته در میان فرآیندها ایجاد می‌شود.

دریافت انواع گواهینامه‌های ایزو باعث کاهش خطرات و‌ ریسک‌های خطر آفرین در حین کار می‌شوند. از جان و‌ مال نیروی انسانی محافظت می‌کنند.

اخذ انواع گواهینامه‌های ایزو بر پایه مستندات یک نظم سازمان یافته را بدون متکی بودن به افراد را بوجود می‌آورند. و مستندات ایزو کارهای اداری را به حداقل می رسانند.

گرفتن انواع گواهینامه‌های ایزو موجب حفظ و صیانت از محیط زیست می‌شوند. اثرات نامطلوب و مخرب منابع طبیعی را حذف می‌کنند یا کاهش می‌دهند.

اخذ و دریافت انواع گواهینامه‌های ایزو موجب رونق اقتصادی و کسب و کار یک کشور در جوامع بین المللی می‌شوند. موجب ورود ارز به کشور با صادرات محصولات و خدمات می‌شوند.

شرایط لازم و ضروری برای اخذ ایزو چیست؟

اخذ ایزو نیازی به داشتن شرایط خاص و پیچیده‌ای ندارد. و هر سازمان و شرکتی با داشتن یک دفتر مرکزی یا مجموعه‌ای حتی کوچک در حال انجام فرآیند می‌تواند انواع استانداردهای ایزو را درخواست کند. استانداردهای ایزو بصورت عمومی و تخصصی تهیه و تدوین شده‌اند. استاندارد‌های عمومی صرف نظر از نوع محصولات و خدمات شامل حال تمام مشاغل و حرفه‌ها می‌شوند و استانداردهای تخصصی فقط برای یک نوع حرفه و شغل طراحی و اجرا می‌شود.

اهداف سازمانها یکی از دلایل تفاوت در شرایط مراحل اخذ و دریافت گواهینامه ایزو می‌باشد. اهداف سازمانها موجب انتخاب انواع مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو می‌شوند. تعداد گواهینامه‌های ایزو و همچنین اندازه سازمان‌ها و تعداد فرآیندها و همکاری و سطح دانش مسئولان و پرسنل نیز در شرایط و مراحل اخذ گواهینامه ایزو تأثیر می‌گذارند.

مدارک لازم و ضروری برای اخذ ایزو چیست؟

مدارک لازم برای اخذ گواهینامه ایزو نیز متناسب با اهداف مجموعه‌ها و انتخاب نوع مرجع صدور گواهینامه ایزو مشخص می‌شود. برخی مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو نسبت به طراحی و پیاده سازی استانداردهای ایزو مقید هستند و سازمان خواهان ایزو را ملزم به اجرای استاندارد‌های ایزو می‌کنند. برخی مجموعه‌ها نسبت به طراحی و پیاده سازی استانداردهای ایزو الزامی ندارند و بدون هیچ‌گونه سخت‌گیری مدرک ایزو را صادر می‌کنند.

نمونه مستندات ایزو و مشخصه‌های فنی هر نوع استانداردی یکی از مدارک لازم و ضروری برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی هست که قصد پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو را دارند. فرم درخواست گواهینامه ایزو نیز یکی دیگر از مدارک لازم برای اخذ گواهینامه ISO است و شامل حال تمام سازمانها و شرکتها می‌شود. فرم درخواست گواهینامه ایزو را Application form نیز می‌نامند.

آیتم‌های فرم ثبت نام گواهینامه ایزو به دو صورت فارسی و انگلیسی نگارش و تدوین شده‌اند. مشخصات حقیقی در مورد مدبر عامل و نام هماهنگ کننده و مشخصات حقوقی در مورد سازمان با مشخص کردن نام گواهینامه ایزو و نام مرجع صادر کننده از جمله گزینه‌های فرم درخواست گواهینامه ایزو ISO می‌باشند‌. نمونه مستندات ایزو و فرم درخواست ISO را از طریق همین مرکز و همین سایت بصورت رایگان دریافت نمایید.

نام مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو چیست؟

مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو بطور کلی در دو حالت با تأییدیه IAF و بدون تأییدیه IAF فعالیت می‌کنند. مراجع ثبت و صدور ایزو و Certification Body های زیادی در سطح کشورها و‌ شهرهای جهان ثبت و صدور ایزو را انجام می‌دهند ولی لیست واحد و مشخصی از اسامی آنها وجود ندارد. بدون استثنا تمامی مراجع ثبت و صادر گواهی نامه ایزو یا اصطلاحاً CB ها خودشان را معتبر و قانونی معرفی می‌کنند ولی تنها راه تشخیص اعتبار و اصالتشان نهاد معتبر و رسمی IAF می‌باشد.

مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو با تأییدیه IAF کدامند؟

IAF یا به عبارتی کاملتر International Accreditation Forum انجمن اعتبار دهندگان بین المللی یک نهاد بسیار معتبر و جهانی است که توسط سازمان بین‌المللی استاندارد ایزو تأسیس گردید. مجمع IAF برای اعتبار سنجی و اعتبار دهی به شرکتهای ثبت و صدور گواهینامه ایزو و جلوگیری از فعالیت CB های فیک و تقلبی فعالیت می‌کند.

نهاد بین‌المللی IAF بطور مستقیم بر روی CB ها نظارت نمی‌کند و با اعتبار دهی به اعضایش یعنی نمایندگان دولتی و رسمی هر کشور تابع استاندارد‌های ایزو این وظیفه را انجام می‌دهد. اعضای انجمن IAF را Accerdiation Body یا اصطلاحاً AB می‌نامند. مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو تحت اعتبار یک AB با عضویت در انجمن IAF را CB های با تأییدیه IAF می‌نامند.

 

مراجع صادر کننده گواهینامه ایزو بدون تأییدیه IAF

مشکلات اقتصادی و وجود تحریم‌ها و عدم استقبال مردم از اجناس ایرانی باعث شده است کسب و کار سازمانها و شرکت‌های ایرانی از رونق بیافتد و بودجه و درآمد کافی برای اخذ و دریافت انواع گواهینامه‌های ایزو با اعتبار IAF نداشته باشند. اخذ ایزو معتبر و IAF دار نیازمند صرف هزینه بیشتری می‌باشد. حضور در مناقصات نیز یکی دیگز از عوامل عدم اخذ ایزو از مراجع صدور با اعتبار IAF شده است.

گواهینامه‌‌های ایزو با اعتبار IAF در مدت زمان طولانی حاضر می‌شوند در صورتیکه پیمانکاران برای مناقصات در زمان کوتاهی باید مدرک ایزو آماده نمایند. بنابراین چاره راه ساخت مراجع و شرکت‌هایی هست که بدون اعتبار IAF انواع گواهینامه‌های ایزو را صادر نمایند. مراجع صادر کننده گواهینامه تحت اعتبار یک AB بدون عضویت در انجمن IAF را CB های بدون تأییدیه IAF می‌گویند.

نحوه اخذ گواهینامه ایزو با تأییدیه IAF و بدون تأییدیه IAF

مهم‌ترین مرحله در نحوه اخذ گواهینامه ایزو با اعتبار IAF تهیه نمونه مستندات ایزو و طراحی و اجرای درست استاندارد‌های ایزو می‌باشد. پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو زمانی به درستی اجرا و پیاده می‌شود که سیستم‌های مدیریتی به درستی مستند سازی شده باشند. اکثر سازمانها و شرکتهای خواهان ایزو از نحوه مستند سازی آگاهی و اطلاعات کافی ندارند و حتی نمونه الگوی مستند سازی درستی جهت راهنمایی ندارند و با استرس و دغدغه بدنبال راه حلی هستند.

مشاوران و کارشناسان متخصص و مجرب این مرکز با توجه به چندین سال سابقه درخشان در حوزه صدور انواع گواهینامه‌های ایزو در یک اقدام عامل المنفعه و در راستای حمایت از مشتزی نمونه مستندات مهم‌ترین و پرکاربردترین گواهینامه‌های ایزو را تهیه و جمع آوری کرده است. فایل نمونه مستندات ایزو بصورت WORD از هر طریق و روشی که برای متقاضیان ایزو امکان پذیر باشد ارسال می‌گردد.

نحوه اخذ گواهینامه ایزو بدون اعتبار IAF نیازی به تهیه نمونه مستندات ایزو ندارد و یک مرحله اختیاری می‌باشد. اکثر سازمانها و شرکت‌های ایرانی یا بخاطر عدم آگاهی از مزایا و فواید اخذ ایزو اصل و یا بدلیل کمبود بودجه و فرصت کم و یا بعضاً بصورت دلخواه اخذ و دریافت گواهینامه ایزو از مراجع غیر IAF را بیشتر ترجیح می‌دهند.

نمونه مستندات مهم‌ترین استانداردهای ایزو عبارتند از:

نمونه خط مشی کیفیت، نمونه نظام نامه کیفیت، نمونه اهداف کیفیت، نمونه چارت سازمانی، نمونه فرم شرح وظایف، نمونه طرح پیاده سازی سیستم مدیریت کیفیت، نمونه روش‌های بازنگری مدیریت، نمونه روش اجرایی آموزش، نمونه روش اجرایی کنترل مستندات، نمونه روش اجرایی اقدامات اصلاحی و پیشگیرانه، نمونه روش اجرایی سنجش رضایت مشتریان، نمونه روش اجرایی شناسایی و ارزیابی جنبه‌های زیست محیطی، نمونه روش اجرایی انبار، نمونه روش اجرایی خرید، نمونه روش‌های اجرایی کنترل عملیات، نمونه روش اجرایی نگهداری و تعمیرات، نمونه روش اجرایی شناسایی و ردیابی محصول و غیره.

مراحل اخذ گواهینامه ایزو با اعتبار IAF و بدون اعتبار IAF

مشخص نمودن اهداف سازمان و انتخاب مرجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو

مشخص نمودن زمینه فعالیت سازمان و انتخاب نوع گواهینامه ایزو

تهیه نمونه مستندات ایزو و اجرای واقعی استانداردهای ایزو

ممیزی و بازرسی در طی حداقل دو مرحله

ثبت و صدور گواهینامه ایزو و رجیستری اعتبار و اصالت گواهینامه ایزو

سازمانها و شرکتهای خواهان ایزو ابتدا با انتخاب یک مرکز مشاوره ایزو معتبر و رسمی باید متناسب با اهدافشان فرم درخواست گواهینامه ایزو را دریافت کنند. مجموعه‌هایی که اهدافی همچون صادرات و انجام کارهای بازرگانی را در نظر دارند باید CB های با اعتبار IAF را انتخاب کنند. در مرحله بعد نیز طبق لیست استانداردهای ایزو با توجه به شغل و حرفه‌ای که دارند یک یا چند گواهینامه ایزو را مشخص نمایند.

مهم‌ترین و اصلی‌ترین استانداردهای ایزو که اکثر سازمان‌ها و شرکت‌ها با هر نوع زمینه فعالیتی آنها را درخواست می‌کنند سه گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ بمعنی سیستم مدیریت کیفیت و گواهینامه ایزو ۱۴۰۰۱ بمعنی سیستم مدیریت زیست محیطی و گواهینامه ایزو ۴۵۰۰۱ بمعنی سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی می‌باشد.

سه استاندارد ISO 9001 و ISO 14001 و ISO 45001 وقتی توسط یک مجموعه بصورت همزمان درخواست شوند عنوان و اصطلاح اخذ گواهینامه سیستم مدیریت یکپارچه یا اصطلاحاً IMS را به مجموعه می‌دهند.

کارشناسان مجموعه متقاضی ایزو بعد از تهیه نمونه مستندات ایزو و اجرای سیستمهای مدیریتی باید ابتدا خودشان یک ممیزی داخلی جهت رفع عدم انطباقات انجام دهند. در نهایت کارشناس مرجع صدور گواهینامه ایزو IAF دار نیز یک ممیزی نهایی در میان فرآیندها انجام میدهد و در نبود هیچ‌گونه مشکلی ثبت و صدور گواهینامه ایزو را انجام می‌دهد.

سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی ایزو بدون اعتبار انجمن اعتباردهندگان بین المللی با انتخاب مرجع صدور ایزو و انتخاب نوع گواهینامه ایزو بدون هیچ گونه سختگیری گواهینامه ایزو برایشان ثبت و صادر می‌شود.

20 پاسخ

 1. متن بارگذاری شده در سایت شما بقدری کامل و‌ واضح بود که به خوبی مهارت و تخصص بالای کارشناسان شما را اثبات کرد. ادب حکم میکرد از همین جا جهت استفاده کاربران دیگر هم از خدمات و مشاوره‌های ویژه و رایگان مرکز شما قدر دانی لازم را به عمل اورم.

  1. اخذ گواهینامه ایزو برای خیلی از متقاضیان مهم هست. از اینرو ما سعی کردیم که خالصانه بیشترین و بهتریت اطلاعات در مورد گرفتن گواهینامه ایزو رو خدمت شما عزیزان ارایه بدیم. از لطف و محبت شما خیلی سپاسگزاریم.

 2. گواهینامه ایزو با اعتبار IAF را بر خلاف تصورمان خیلی راحت و آسان دریافت کردیم . از مشاوران و مدیریت محترم مرکز سیستم کاران کمال تشکر را داریم .

  1. دریافت گواهی نامه iso با اعتبار iaf بهترین و منطقی ترین راه هست. خیلی از شرکتها و سازمانها فکر می کنند که گرفتن گواهینامه ایزو در سطح اعتبار iaf خیلی سخت و گران هست. در حالیکه واقعا اینگونه نیست. ما هم از شما ممنونیم که مرکز مارو برای گرفتن مدرک ایزو شرکتتون انتخاب نمودید.

 3. گواهینامه های ایزو ۲۹۰۰۱ اگر بخواهیم از مراجع صدور IAF دار بگیریم چقدر زمان و هزینه نیاز دارد؟ با مطالعه مقاله خوب شما متوجه شدم نمونه مستندات ایزو را رایگان ارائه میدهید. آیا مشاوره و نمونه مستندات ایزو ۲۹۰۰۱ را هم رایگان میدهید؟

  1. گواهینامه iso29001 بصورت نان اکردیته صادر میشه. حدود هشتاد درصد الزامات ایزو ۲۹۰۰۱ با استاندارد ایزو ۹۰۰۱ یکی هست. کلیه خدمات مشاوره سیستم کاران رایگان هست. ارایه نمونه مستندات هم رایگان هست. از خدمات آموزشهای رایگان سیستم کاران نیز استفاده بفرمایید. از منوی اصلی منوی خدمات مرکز رو کلیک بفرمایید و سپس وارد منوی نمونه مستندات رایگان شوزد.

 4. گواهینامه MIS با گواهینامه IMS چه فرقی میکند؟ ما یک شرکت پیمانکاری هستیم که در مناقصات زیادی شرکت میکنیم و با توجه به نیازمان گواهینامه IMS را گرفته‌ایم اما الان از ما جهت حضور در یک مناقصه گواهی نامه MIS را خواستند. سپاس گزارم

  1. گواهینامه IMS یعنی سیستم مدیریت یکپارچه
   گواهینامه MIS یعنی سیستم اطلاعات مدیریت
   شرکتهای پیمانکاری معمولا گواهینامه IMS می گیرند. توجه بفرمایید که گواهینامه IMS از سه گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ایزو ۱۴۰۰۱ و ایزو ۴۵۰۰۱ نتیجه میشود.
   اگر در یک مناقصه ایی از شما گواهینامه MIS خواستند بی ربط نیست.
   همانطور که گفته شد MIS سیستم اطلاعات مدیریت هست.

 5. هزینه و مدت زمان اجرای نمونه مستندات چهار گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ و ۴۵۰۰۱ و IMS و ایزو ۱۴۰۰۱ چقدر هست؟ شرکت ما کارشناس مرتبط با این موضوع ندارد. آیا شما کارشناس آشنا به پیاده سازی استانداردهای ایزو دارید و هزینه کارشناسیش چقدر می‌شود؟ ممنونم

  1. نمونه مستندات سیستم مدیریت یکپارچه را از سیستم کاران رایگان بگیرید.
   سیستم کاران همچنین آموزش های توجیهی ایزو و پیاده سازی ایزو رو بصورت رایگان نیز ارایه میده.
   همچنین از خدمات مشاوره رایگان سیستم کاران نیز استفاده بفرمایید.

 6. دریافت گواهی نامه IMS حدودا چقدر زمان نیاز دارد؟ ما یک شرکت پیمانکاری هستیم که جدیدا تو اکثر مناقصات از ما گواهینامه IMS خواستند. اول بار نمی‌دونستیم این گواهی چی هست که با مطالب خوب سایت شما کاملا متوجه شدیم جریان چی هست .جهت اخذ این گواهینامه چه مراحلی را باید طی کنیم؟

  1. زمان اخذ گواهینامه های ایزو و IMS و HSE به شرکت متقاضی و CB صادر کننده ایزو بستگی دارد. شرکت متقاضی هر چه سرعت تکمیل مدارک و مستنداتش بیشتر باشه قطعا زودتر به گواهینامه خواهد رسید. سرعت کار CB صادر کننده هم بی تاثیر نیست.

 7. هزینه کامل مستندات ایزو که در اختیار مشتریان قرار میدهید چقدر هست؟ در بخشی از مطالبتون نوشتید نمونه مستندات ایزو را در راستای مشتری مداری رایگان ارائه میدهید. آیا پکیج نمونه مستندات ایزو کامل کامل هست یا فقط به یکسری قوانین اشاره شده است؟ ما به دنبال گرفتن گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ بهمراه پیاده سازی کامل قوانین و الزامات این استاندارد هستیم. لطفاً نکات لازم را بفرمایید.

  1. نمونه مستندات ایزو رایگان هست. مستندات رایگان ایزو حدود هشتاد درصد فرایندهای شرکت رو جواب میده. مابقی مستندات مربوط به فرایندهای تخصصی شرکت شماست. تهیه و تدوین مستندات تخصصی شما با الگوگیری از نمونه مستندات ما کار سختی نیست. کارشناسان ما هم بصورت تلفنی کمکتون می کنند.

 8. استعلام اعتبار و اصالت گواهی نامه ایزو چگونه است؟ آیا شکل ظاهری گواهینامه فیک از گواهینامه‌های اصلی قابل تشخیص هست؟ بدنبال اخذ گواهی ایزو با سطح اعتبار جهانی هستیم ولی آگاهی کامل از روش رجیستری گواهینامه های ایزو نداریم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. گواهینامه ایزو اصل قطعا باید تحت اعتبار IAF باشد. هر نهاد و هر جایی با نام و نشان غیر از IAF مورد تایید نیست. گول شرکتهای کلاهبردار رو که خودشون رو به کشورهای آلمان و انگلیس و کانادا می چسبونن اعتماد نکنید. خیلی جاها با ادعاهای کذب به متقاضیان میگن از صنعت و معدن مجوز دارند. در حالیکه چنین مجوزی را فقط سازمان ملی استاندارد ایران میده. گواهینامه اصلی ایزو فقط از طریق سایت IAF رهگیری کنید و بس. اگر از سایت IAF رجیستر نشد قطعا معتبر اصلی نیست.

 9. ثبت و صدور گواهینامه ایزو بدون طراحی و اجرای استاندارد‌های ایزو معتبر هست؟ حداکثر زمانی که برای گرفتن گواهینامه ایزو لازم چقدر؟ متاسفانه بخاطر عدم اطمینان از تبلیغات شرکت‌های صادر کننده گواهینامه ایزو نیازمند یک جلسه حضوری هستیم. آیا امکانش هست؟

 10. گواهی و مدرک ایزو ۹۰۰۱ را برای رزومه کاری درخواست داشتم. همیشه فکر میکردم استاندارد ایزو ۹۰۰۱ فقط برای شرکتها و مجموعه ها هست ولی کارفرمای مربوطه از بنده این گواهینامه را بصورت شخصی خواسته است. بنده آگاهی کافی ندارم میخواستم راهنمایی بفرمایید .

 11. اخذ گواهینامه ایزو ۱۳۴۸۵ چه الزامات و قوانینی داره؟ میگن انگار وزارت بهداشت نسبت به یکسری مراجع سخت گیری می‌کنه . همچنین چند سال پیش ما گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ را از یک مرکز مشاوره دیگری گرفتیم ولی الان از اعتبارش گذشته الان سوال این هست که باید اول ایزو ۹۰۰۱ را بگیریم یا میشه بطور همزمان برای هردو اقدام کرد ؟

 12. اخذ همزمان دو گواهینامه ایزو ۹۰۰۱ با گواهینامه HSE-MS ممکن هست؟ جهت حضور در یک مناقصه وقت زیادی نداریم و باید هر دو گواهینامه را همراه با مدارک دیگر تحویل بدیم. گفتم اگر میتونید هر دو را برای صادر کنید جهت همکاری با شما تماس بگیریم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مفید
لینکهای مرتبط و مفید