اخذ دریافت صدور فوری و ارزان گواهی گواهینامه ایزو ISO و IMS و HSE و CE و رتبه گرید پیمانکاری و رتبه و گرید انفورماتیک

4.9/5 - (2078 امتیاز)

خرید گواهینامه ایزو

خرید گواهینامه ایزو بیانگر اخذ و دریافت مدرک و نشان ایزو هست. هر سازمان و شرکتی بنا به دلایلی خواهان خرید و گرفتن گواهی نامه ایزو بصورت فوری و ارزان می باشد. اما اکثراً از راه و روش و نحوه دریافت مدرک ایزو اطلاعی ندارند.

اخذ فوری و ارزان گواهی نامه ایزو باب میل تمام مدیران و مسئولان هر نوع کسب و کاری هست. اما اکثراً شرایط اخذ و دریافت ایزو را نمی‌دانند. جهت معرفی و تعریف مدارک، شرایط و مراحل و نحوه دریافت گواهینامه ایزو سیر تا پیاز اطلاعات در این مطلب شرح داده می‌شود.

 

گواهینامه ایزو چیست؟

معنا و مفهوم گواهی نامه ایزو بسیار ساده و قابل وصف است. گواهینامه که با کلمات دیگری همچون گواهی ، گواهی نامه ، مدرک و تصدیق و Certificate نامبرده می‌شود. کلمه دوم ایزو هست. ایزو نگارش فارسی کلمه لاتین ISO هست. ISO بمعنای همسو سازی و یکسان سازی می‌باشد. اهداف سازمان بین‌المللی استاندارد نیز با معنای کلمه لاتین ISO برابری می‌کند.

ISO مخفف سه کلمه International Organization for Standardiztion بمعنی سازمان بین‌المللی استاندارد یا سازمان جهانی استاندارد سازی می‌باشد. در نتیجه گواهینامه ایزو یعنی گواهی و مدرکی که استفاده از استانداردهای ایزو را اثبات می‌کند.

 

چه کسانی می‌توانند گواهینامه‌های ایزو را بگیرند؟

خرید گواهینامه ایزو برای چه کسانی ثمر بخش هست؟ برخی افراد تصور می‌کنند گواهینامه‌های ایزو فقط مختص مشاغل صنعتی و تولیدی می‌باشند. اما این تصور اشتباه هست. تمامی افراد در جامعه با هر نوع حرفه و فعالیتی که دارند می‌توانند خواهان انواع استانداردهای ایزو باشند. شرایط اخذ گواهینامه ایزو برای همه ساده هست. هر سازمان و شرکتی که دارای یک دفتر مرکزی یا مجموعه‌ای فعال باشد شرایط دریافت گواهینامه ایزو را دارد.

 

شرایط انتخاب مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو چگونه است؟

مراجع ثبت و صدور ایزو در ایران در دو حالت IAF و غیر IAF تعریف شده‌اند. انتخاب هر کدام از مراجع و شرکت‌های صادر کننده گواهینامه ایزو یکسری شرایط دارد. شرط اول تعیین اهداف سازمانی می‌باشد‌. برخی اهداف و چشم اندازهای سازمان‌ها جنبه بین‌المللی و برخی دیگر جنبه داخلی را پوشش می‌دهند.

مثلا صادرات محصولات و ارائه خدمات از جمله اهداف خارجی می‌باشد. در نتیجه انتخاب مراجع صادر کننده ایزو با اعتبار IAF الزامی می‌باشند. طراحی و اجرای واقعی قوانین و الزامات ایزو نیز نیازمند انتخاب مراجع IAF دار می‌باشد‌. برخی اهداف همچون حضور در مناقصات از جمله اهداف شرکتهای پیمانکاری هست. اما اکثراً زمان و وقت کافی ندارند. در نتیجه با انتخاب مراجع صدور ایزو غیر IAF نیازشان برطرف می‌شود.

حجم سازمانی و میزان وسعت فرآیندها و تعداد پرسنل و تعداد گواهینامه‌های ایزو در انتخاب مراجع صدور ایزو با اعتبار IAF تاثیر مستقیمی دارند. هر سازمانی با وسعت سازمانی و تعداد فرآیندهای بیشتر با انتخاب شرکتهای تحت اعتبار IAF نیازمند زمان و هزینه بیشتری هست. اما سازمانهایی که شرکت‌های بدون اعتبار IAF را انتخاب می‌کنند نیازی به طراحی و اجرای استاندارد‌های ایزو ندارند. بنابراین در زمان کوتاهی با هزینه کم می‌توانند انواع گواهینامه‌‌های ایزو را اخذ نمایند.

انواع استانداردهای ایزو
انواع استانداردهای ایزو معتبر عمومی و تخصصی را از سیستم کاران بخواهید
انواع استانداردهای ایزو ، گواهینامه‌های ایزو

شرکتها و سازمانها جهت اثبات رعایت اصول و قواعد استانداردهای ایزو خواهان گواهینامه‌های ایزو هستند. استانداردهای ایزو برای تمام موضوعات صنعتی و غیر صنعتی تعریف شده‌اند. بطور کلی سازمان ایزو قوانین و الزامات را در دو حوزه سیستم‌های مدیریتی و محصولات، خدمات ارائه کرده است.

 

استانداردهای سیستم‌های مدیریتی ISO

قوانین و الزامات سیستم‌های مدیریتی به نحوه مدیریت کلان یک شرکت مرتبط می‌شوند. استانداردهای سیستم‌های مدیریتی فارغ از نوع محصول و خدمت و نوع فعالیت شرکت تهیه و تدوین شده‌اند. از جمله مهمترین استانداردهای سیستم‌های مدیریتی ایزو عبارتند از:

 

استاندارد سیستم مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱

ایزو ۹۰۰۱ بعنوان اولین و مهمترین گواهی ایزو با قوانین و دستورالعمل‌های عمومی تهیه و تدوین شده است. مجموعه دارنده گواهی ایزو ۹۰۰۱ کلیه فرآیندهای سازمانی خود را با ارتقا سطح کیفیت محصولات و خدماتش ارائه می‌نماید. استاندارد عمومی ایزو ۹۰۰۱ شامل حال تمام مشاغل و کسب و کارها می‌شود.

 

استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی ایزو ۱۴۰۰۱

سیستم مدیریت زیست محیطی استاندارد مرتبط با حفظ و صیانت از محیط زیست و منابع طبیعی می‌باشد. امروزه رعایت اصول زیست محیطی یکی از امتیاز آورترین قوانین و الزامات در حوزه ایزو می‌باشد. دستورالعمل‌های ISO 14001 عمومی هستند. در نتیجه شامل حال تمام مشاغل و انواع کسب و کارها می‌شوند.

 

استاندارد سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی ایزو ۴۵۰۰۱

ایزو ۴۵۰۰۱ بعنوان مهم‌ترین استاندارد برای شرکتهای پیمانکاری و سایر سازمانهایی می‌باشد که بدنبال حفظ و صیانت از نیروی انسانی هستند. قوانین و الزامات سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی موجب افزایش ایمنی در محیط کار و رعایت اصول بهداشت شغلی میان کارکنان می‌شوند. گواهی ایزو ۴۵۰۰۱ مکمل گواهی ایزو ۱۴۰۰۱ می‌باشد. یعنی قوانین و الزامات این دو استاندارد همدیگر را پوشش می‌دهند.

 

استاندارد‌های محصولات و خدمات ایزو ISO

قوانین و الزامات استاندارد‌های ایزو مرتبط با محصولات و خدمات در خوره مدیریت مجموعه دخالتی ندارند. قوانین و الزامات مختث محصولات و خدمات بیشتر مشخصه‌های فنی کالا و یا خدمت را در نظر می‌گیرند. تعداد استانداردهای ایزو در این حوزه تعدادشان بسیار زیاد هست. طبق آخرین اطلاعات کسب شده توسط سازمان ایزو ISO تاکنون 22088 استاندارد تهیه و تدوین و منتشر شده است.

لیست کامل استانداردهای ایزو در سایت رسمی سازمان ایزو منتشر شده است. آدرس سایت ایزو WWW.ISO.ORG هست. مدیران و مسئولان هر نوع کسب و کاری با پرداخت حق عضویت می‌توانند اطلاعات لازم را کسب نمایند. اما کارشناسان مرکز ما جهت رفاه حال مشتریان و متقاضیان ایزو لیستی از مهمترین و پرکاربردترین گواهینامه‌های ایزو تهیه و تدوین نموده است. لیست موجود بصورت رایگان ارائه می‌شود.

 

نام مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو ارزان و فوری چیست؟

مراجع صادر کننده گواهی نامه ایزو را در اصطلاح CB می‌نامند. CB های زیادی در سطح شهرها و کشورهای دنیا انواع گواهی ایزو را ثبت و صادر می‌کنند. اما کدام نوع مراجع گواهی نامه ایزو را ارزان و فوری صادر می‌کنند؟

یک نهاد بسیار معتبر و بین‌المللی در سطح دنیا بنام IAF فعالیت می‌کند. وظیفه IAF رسیدگی و نظارت بر روی CB ها و ارائه مدارک معتبر و بین المللی ایزو می‌باشد. بنابراین CB ها متناسب با اعتباری که توسط IAF می‌گیرند دسته بندی می‌شوند. مسلما CB هایی که تحت اعتبار IAF کار می‌کنند نسبت به طراحی و اجرای استاندارد‌های ایزو سخت گیر هستند.

طراحی و پیاده سازی واقعی استانداردهای ایزو زمان‌بر و پرهزینه می‌باشد. بنابراین گواهینامه ایزو با اعتبار IAF فوری و ارزان صادر نمی‌شود. اما CB هایی که اعتبار IAF را ندارند در طراحی و اجرای مستندات ایزو سخت گیر نیستند. در نتیجه در زمان کوتاهی با هزینه بسیار کم انواع گواهینامه‌های ایزو را صادر می‌نمایند.

مجمع بین‌المللی اعتبار دهندگان IAF توسط AB ها به CB ها اعتبار دهی می‌کند. اعضای انجمن IAF را AB می‌نامند. حال برخی AB ها بدون عضویت IAF به CB ها اعتبار می‌بخشند. در نتیجه CB هایی که تحت اعتبار یک AB با عضویت IAF هستند را مراجع صدور ایزو با اعتبار IAF می‌نامند. CB هایی که تحت اعتبار یک AB بدون عضویت IAF هستند را مراجع صدور ایزو بدون اعتبار IAF می‌گویند.

نام مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو ارزان و فوری CB های بدون اعتبار IAF نام دارد. سازمان‌ها و شرکت‌های خواهان ایزو که از زمان و بودجه کافی برخوردار نیستند در صورت رضایت کارفرما CB های غیر IAF را انتخاب می‌نمایند.

 

مدارک لازم جهت خرید گواهینامه ایزو فوری و ارزان چیست؟

جهت خرید گواهی نامه یا اخذ و دریافت ایزو ارزان و فوری مدارک خاص و پیچیده‌ای لازم نیست. سازمان‌ها و شرکت‌های متقاضی ایزو با انتخاب مراجع صدور ایزو غیر IAF ملزم به تهیه نمونه مستندات نیستند. بنابراین فقط متقاضی با تکمیل فرم درخواست ایزو ، نامه ثبت نام و سفارش ایزو می‌تواند براحتی مدرکش را اخذ نماید.

نامه ثبت نام ایزو یا Application form یک فرم بسیار ساده می‌باشد. مشخصات داخل فرم با نام مدیرعامل و سازمان شروع می‌شود. در قسمت بعدی گزینه انتخاب نوع مرجع صدور ایزو و نام گواهینامه ایزو باید مشخص شود. در نهایت با اعلام قیمت قرارداد بین طرفین بسته می‌شود. نمونه مستندات ایزو بصورت رایگان توسط این مرکز بصورت رایگان تهیه شده است.

سازمان‌ها و مجموعه‌های گواهی ایزو غیر IAF می‌توانند بصورت اختیاری نمونه مستندات ایزو را اجرا نمایند. خرید گواهی نامه ایزو فوری و ارزان باب میل اکثر سازمان‌ها و مشاغل می‌باشد‌. اما مدرک قانونی و بین‌المللی ایزو با انتخاب CB های IAF دار محقق می‌گردد.

 

نحوه اخذ گواهینامه ایزو ارزان و فوری چگونه است؟

اخذ و صدور گواهی نامه ایزو بدون اعتبار IAF بطور کلی شامل سه مرحله می‌شود:

انتخاب نوع مرجع صدور ایزو متناسب با اهداف سازمان

تعیین نوع گواهینامه ایزو متناسب با زمینه فعالیت مجموعه

ثبت و صدور گواهینامه ایزو

نحوه اخذ و دریافت گواهینامه ایزو با انتخاب مرکز مشاوره ایزو معتبر و قانونی خیلی آسان می‌شود. وقتی مشاوران و کارشناسان نسبت به تمام مراحل گرفتن مدرک ایزو مسلط باشند پروژه به نحو احسن پیش می‌رود. درخواست کنندگان ایزو هنگام انتخاب مراکز مشاوره ایزو باید حواسشان جمع باشد. کلاهبرداران و سودجویان بسیاری هستند که انواع گواهی فیک را به جای گواهینامه ایزو غیر IAF ارائه می‌دهند.

مثلا برخی مراکز مشاوره ISO نهادی تحت عنوان ASCB ساخته‌اند. در صورتیکه تنها نهاد رسمی اعتبار دهنده در جهان IAF می‌باشد. تمام گواهینامه‌های ایزو معتبر و قانونی باید تحت اعتبار IAF صادر شوند. گواهی ‌نامه‌های ایزو ارزان و فوری توسط مراجع صدور ایزو غیر IAF ثبت و صادر می‌شوند. بنابراین مشاور آگاه و معتبر نسبت به زمینه فعالیت مجموعه راهنماییهای لازم را به عمل می‌آورد.

مثلا اکثر شرکتهای پیمانکاری جهت حضور در مناقصات و یا سازمان‌های نوپا و تازه تأسیس جهت تبلیغات و برند سازی با انتخاب CB غیر IAF اهدافشان محقق می‌گردد. قسمت دوم مربوط به انتخاب نوع گواهینامه ایزو می‌شود. مشاوران و کارشناسان مجرب و حرفه‌ای ایزو با آشنایی و تسلط کافی بر استانداردهای ایزو نوع مناسب گواهی را معرفی می‌نمایند.

در نهایت سازمان خواهان ایزو می‌تواند یک ممیزی داخلی بصورت اختیاری داشته باشد. مرجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو غیر IAF در مدت زمان خیلی کوتاهی مدرک ایزو را ثبت می‌نماید. با توجه به مطالب فوق متوجه شدید که خرید گواهی نامه ایزو ارزان و فوری بسیار ساده هست.

 

2 پاسخ

  1. ثبت و صدور گواهینامه ایزو توسط مراجع غیر IAF قابل تبدیل به گواهینامه‌های ایزو با اعتبار IAF هست؟
    چه شرایطی دارد. درحال حاضر سازمان ما بصورت فوری به چند گواهی ایزو از جمله ایزو ۹۰۰۱ احتیاج دارد ولی دوست داریم در فرصت مناسب گواهینامه اصلی ایزو را بگیریم.

  2. مراجع ثبت و صدور گواهینامه ایزو زیر نظر نهاد IAF را چگونه شناسایی کنیم؟ آیا مهر و لگوی این نهاد بر روی مدارک ایزو قابل اطمینان هست یا اینکه احتمال تقلب هم دارد؟ شرکت ما درخواست گواهینامه ایزو با اعتبار IAF را دارد اما ابتدا به دنبال راه تشخیص رجیستری هستیم. لطفاً نکات لازم را بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مفید
لینکهای مرتبط و مفید