اخذ دریافت صدور فوری و ارزان گواهی گواهینامه ایزو ISO و IMS و HSE و CE و رتبه گرید پیمانکاری و رتبه و گرید انفورماتیک

امتیاز بدهیدpost
ایزو چیست؟ استاندارد ایزو معتبر و اخذ ISO از مراجع معتبر
ایزو چیست؟ استاندارد ایزو معتبر و اخذ ISO از مراجع معتبر ملی و بین المللی تحت اعتبار IAFhttps://021-79165.ir/

ایزو چیست؟

ایزو چیست؟ اولین و مهمترین سوالی که ذهن متقاضیان ثبت و صدور گواهی ایزو را به خود مشغول می کند همین هست که ایزو چیست؟ متقاضیان به دلایل مختلف به دنبال ایزو میروند و با سوالات متعددی روبرو میشوند که اولین سوال اینست که خود ایزو چیست؟

غالب افراد با شنیدن کلمه ایزو سوالات متعددی برایشان پیش میاید و با سوالات متعدد و متنوعی روبرو خواهند شد چون اطلاع چندانی از ایزو ندارند و حتی اگر هم اطلاعی داشته باشند غالبا تنها نام آن را شنیده اند و اطلاعشان در حد شنیدن واژه ایزو از رسانه هاست و از ماهیت ایزو و گواهینامه ایزو اطلاعی ندارند. در این بخش باید در مبحث شناخت ایزو به چند مقوله بپردازیم.

ایزو چیست؟

گواهینامه ایزو چیست؟

اهمیت گواهینامه ایزو

انواع ایزو متناسب نیاز سازمان

سپس بعد از اطلاع از این موارد و شناخت ایزو و گواهینامه ایزو به مراحل دریافت گواهینامه ایزو و نحوه اخذ گواهی ایزو میرسیم تا متقاضیان در پایان این مقاله پاسخ سوالات متعدد خود را در خصوص گواهینامه ایزو بگیرند.

ایزو چیست؟

ایزو یک سازمان جهانی هست که در شهر ژنو سوئیس واقع گشته است و وظیفه تهیه و تدوین استانداردهای ایزو ISO را بر عهده دارد. تمامی استانداردها و گواهینامه های ایزو ISO درون این سازمان تهیه و تدوین می شوند و سپس به عنوان یک گواهینامه صادر خواهند شد. ایزو ها سیستمهای مدیریتی هستند که در زمینه کالا و خدمات و محصولات تعریف و تبیین و تدوین میشوند.

ایزو ها انواع مختلف و متفاوتی دارند که بطور کلی دو دسته میشوند و میتوان آنها را در دو دسته طبقه بندی کرد یا ایزو (های) عمومی هستند و یا ایزو (های) تخصصی .

انواع ایزو

ISO ها انواع مختلفی دارند که متناسب نیاز و زمینه فعالیت سازمان بسیار متنوع هستند و تعدادشان خیلی زیاد هست و نمیتوان آنها را برشمرد. ایزو ها یک مشخصه و کد چهار و یا پنج رقمی دارند که آنها را از هم متمایز میکند. مثلا 9001 ، 14001 ، 22000 ، 29001 ، 27001 و غیره که هر کدام نشانگر یک سیستم مدیریتی هست که در ادامه در تعریف انواع ایزو به درک بهتری خواهید رسید.

مهمترین انواع ISO که برای تمام سازمانها با هر حوزه فعالیتی کاربردی هست و سیستمهای مدیریتی مورد نیاز تمامی سازمانهاست میتوان سه ایزو مهم را نام برد:

ایزو 9001 ISO 9001 سیستم مدیریت کیفیت

مهمترین نوع ایزو که عمومی ترین نوع ایزو بشمار میاید و بنوعی بهش مادر تمامی ایزو ها گفته می شود و الزامات تعریف شده درون انواع ایزوها را در بطن خود دارد ایزو9001 هست که الزامات کیفی مورد نیاز تمامی سازمانها را درون خودش جای داده است. هر زمانی یک شرکت بخواهد تنها یک ایزو بگیرد توصیه میگردد که ایزو 9001 را دریافت کند و به جرات میتوان گفت بیشتر الزامات مورد نیازش با طراحی و پیاده سازی ایزو9001 برطرف خواهد شد.

ایزو 14001 ISO 14001 سیستم مدیریت زیست محیطی

ایزو 14001 بیان کننده الزامات زیست محیطی جهت تمامی سازمانها و شرکتهاست و یک نهاد با طراحی و پیاده سازی ISO14001 نشان می دهد که در راستای فعالیت خود به محیط زیست اهمیت خاصی میدهد و نگهداری و محافظت از محیط زیست در راستای فرآیندهایش برایش در درجه اهمیت خاصی قرار دارد و الزامات تعریف شده درون ایزو14001 آنها را در رسیدن بدین مهم یاری خواهد کرد.

ایزو 45001 ISO 45001 سیستم مدیریت ایمنی و بهداشت شغلی

ایزو 45001 بیانگر ایمنی و بهداشت شغلی هست و الزاماتی را بیان میکند که به یک نهاد کمک میکند چگونه ایمنی و بهداشت شغلی کارکنانش و افرادی که بنوعی با فعالیت آنها درگیرند  و ممکنست سلامتشان در طی فعالیت آنها به خطر بیفتد تامین گردد. طراحی و پیاده سازی ایزو 45001 نشان میدهد یک نهاد در راستای فعالیتش ایمنی و بهداشت کارکنان را در دستور کار خود قرار داده است و نیروی انسانیش برایش در درجه اهمیت قرار دارد .

ایزو 10001 ISO 10001 سیستم مدیریت رضایت مشتریان – کدهای ( منشور ) رفتاری برای سازمان ها

ایزو 10002 ISO 10002 سیستم مدیریت رسیدگی به شکایات مشتریان

ایزو 10004 ISO 10004 سیستم مدیریت سنجش رضایت مشتریان

این سه ایزو نیز تحت عنوان سیستمهای مشتری مداری از انواع ایزو عمومی محسوب میشوند که برای تمامی شرکتها مورد نیازست.

انواع ایزو تخصصی

ایزو های تخصصی که متناسب نیاز و زمینه فعالیت سازمان تعیین میگردد که ممکنست یک حوزه کاری دو یا حتی چند ایزو مرتبط داشته باشد.

ایزو 27001 ISO 27001 سیستم مدیریت امنیت اطلاعات مختص شرکتهایی که بنوعی با داده ها و اطلاعات سر و کار دارند.

ایزو 29001 ISO 29001 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی مختص شرکتهای فعال در حوزه نفت و گاز و پتروشیمی

ایزو 13485ISO 13485 سیستم مدیریت کیفیت در صنایع و تجهیزات پزشکی مختص شرکتهای فعال در حوزه تولید تجهیزات پزشکی

ایزو 22000 ISO 22000 سیستم مدیریت ایمنی در صنایع غذایی مختص شرکتهای فعال در حوزه صنایع غذایی

ایزو 10006 ISO 10006 سیستم مدیریت پروژه

ایزو 29993 ISO 29993 تحت عنوان خدمات یادگیری خارج از نظام رسمی آموزشی

و بسیاری ایزو های تخصصی که بقدری تعدادشان زیادست که نمیتوان آنها را درون یک مقاله بیان کرد و جهت آگاهی بیشتر و شناخت انواع ایزو کاربر متقاضی اخذ ایزو میتواند به سایت سازمان جهانی ایزو مراجعه کند و تمامی انواع ایزو را در آنجا مشاهده نماید.

گواهینامه ایزو چیست؟

گواهینامه ایزو چیست؟ سوال مهم دیگری هست که برای سازمانهای متقاضی اخذ گواهینامه ایزو پیش میاید. وقتی که ایزو ها تهیه و تدوین شدند در قالب یک گواهینامه صادر میشوند و گواهینامه های ایزو تعدادشان بسیار متعدد و متنوع هست و همانگونه که بیان شد گواهینامه های ایزو همان ایزو هستند که طراحی و پیاده سازی شده اند.

اهمیت ایزو و گواهینامه ایزو

چرا باید گواهینامه ایزو بگیرم؟ چرا گواهینامه ایزو اهمیت دارد؟ اخذ گواهینامه ایزو دلایل مختلف و متعددی دارد و نهادها و موسسات بنا بر دلایل مختلفی اقدام به دریافت گواهی نامه ایزو می کنند. مهمترین دلیل اهمیت اخذ گواهی ایزو ، شرکت درون مناقصات هست.

وقتی شرکتی میخواهد توی مناقصات شرکت کند و حائز کسب امتیاز لازمه شود ممکنست کارفرمای مناقصه گزار ازش گواهی ایزو درخواست کند که البته اینکه از کجا گواهی ایزو بگیرد خود بحث دیگری هست که کارفرمای مناقصه گزار تعیین میکند یعنی ممکنست که کارفرمای مناقصه گزار مشخصا بگوید گواهینامه ایزو تحت اعتبار IAF باشد که البته بندرت پیش میاید که انقدر سختگیری صورت گیرد.

دریافت ایزو جهت صادرات هدف بزرگ دیگری هست که شرکتها را مجاب به دریافت ایزو میکند و در این مواقع بایستی سازمان مربوطه صادر کننده کالا و خدمات از گواهی نامه های ایزو تحت اعتبار IAF بهره بگیرد و از مراجع IAF گواهی ایزو بگیرد.

اخذ گواهینامه ایزو برای مناقصات و گرفتن ایزو برای صادرات بعنوان مهمترین اهداف شرکتها جهت اخذ ایزو هستند. البته اهداف و مقاصد دیگری نیز هستند که شرکتها جهت دریافت ایزو دنبال میکنند و میتوان آمها را اینگونه دسته بندی کرد:

دریافت گواهینامه ایزو برای تبلیغات و برندسازی

اخذ ایزو برای رقابت با رقبای همکار

گرفتن گواهی ایزو جهت مطرح شدن درون بازارهای داخلی و خارجی

دریافت ایزو جهت پیاده سازی واقعی

اخذ گواهی نامه ایزو با اهداف دیگری که سازمان مربوطه جهت اخذ ایزو دنبال می کند.

پس اهمیت ایزو و دریافت مدرک ایزو برای سازمانها بسته به نیازشان تعیین میگردد. یعنی هر نهادی بدنبال یک هدف مهم که برایش در درجه اهمیت بالایی قرار دارد، دنبال گرفتن مدرک ایزو میرود که همین اهداف میتواند تعیین کننده ی نحوه دریافت و شرایط و ضوابط اخذ مدرک ایزو و مراجع صادر کننده ایزو باشد.

مراحل دریافت گواهی ایزو

مراحل دریافت گواهی ایزو و اینکه چگونه استاندارد ایزو بگیرم سوال مهم دیگریست که برای سازمانها مطرح میگردد. شرکتها و سازمانهای متقاضی اخذ گواهینامه ایزو بدلیل عدم آگاهی از ایزوها فکر میکنند که بایستی شرایط و ضوابط و مدارک خاصی داشته باشند تا بتوانند ایزو  بگیرند اما مراحل اخذ گواهی ایزو با سیستم کاران به راحتی انجام می گیرد.

ادامه مقاله را با دقت بخوانید و جهت هرگونه سوال در خصوص مطالب بیان شده با شماره مرکز سیستم کاران تماس بگیرید و از خدمات مشاوره رایگان مرکز بهره مند گردید.

مراحل دریافت گواهینامه ایزو سیستم کاران

ابتدا متقاضی محترم با مرکز یزرگ و باسابقه ترین مرکز درخصوص ثبت و صدور گواهی نامه های ایزو تماس می گیرد و مشاورین خبره مرکز با صبوری کامل اطلاعات لازم را در اختیارشان قرار خواهد داد و به سوالات پاسخ خواهد داد و سپس نامه ای تحت عنوان نامه اعلام قیمت ایزو از طریق واتساپ ، تلگرام ، ایمیل و دیگر راههای ارتباطی برای متقاضی ارسال می شود.

متقاضی محترم با توجه به نیاز خودش مرجع مورد نظرش را مشخص می کند و سپس فرم درخواست ایزو برایش ارسال میگردد که شامل یکسری اطلاعات به فارسی و لاتین هست و پس از پر کردن فرم توسط متقاضی و برگرداندن به مرکز و اصلاحات احتمالی توسط امور هماهنگی و تایید نهایی و طی پروسه مالی ، فایل به قسمت اجرایی جهت اقدامات احتمالی میرود.

مرکز سیستم کاران با مشاورین خبره و آگاه در حوزه ثبت و صدور انواع گواهینامه های ایزو در خدمت متقاضیان محترم می باشد.

با ما با شماره 79165 در ارتباط باشید و یا از طریق لینک زیر با ما ارتباط بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مفید
لینکهای مرتبط و مفید